Animacja społeczna i zarządzanie kulturą - studia I stopnia
Studia przeznaczone są dla osób otwartych na aktywność kulturalną, społeczną, chętnych inicjować i realizować w obszarze społeczności lokalnej zadania animacyjne w zakresie kultury, samorządności, oświaty i pomocy. Chodzi o działania nastawione na zmianę społeczno-kulturalną środowiska lokalnego, wyzwalania w nim i budowania kapitału społecznego, rozwijania umiejętności prowadzenia dialogu społecznego, wspomagania rozwoju jednostek i zbiorowości oraz budowania ich aktywności społecznej.
W trakcie studiów student zdobywa wiedzę o sztuce, kulturze współczesnej, zarządzaniu i marketingu w kulturze i rekreacji, rodzinie, dynamice grupy, strukturze i prawidłowościach edukacji środowiskowej i regionalnej oraz arteterapii. Poprzez odpowiednie zajęcia teoretyczne i praktyczne studia mają dostarczyć właściwej wiedzy, ale i umiejętności do pełnienia roli animatora społeczno-kulturalnego, lidera lokalnych instytucji - kreatywnego uczestnika środowiskowych działań kulturalnych, edukacyjnych, posiadającego umiejętność twórczego funkcjonowania w różnych środowiskach, uczestnika kultury wspierającego struktury społeczeństwa. Studenci animacji społeczno-kulturowej przygotowują się do tworzenia różnych projektów i ich realizowania w obszarze kultury i edukacji. Ważnym aspektem studiowania są zajęcia warsztatowe z teatru, tańca, plastyki, muzyki oraz fotografii, które przygotowują do działań w obszarze kultury i poprzez kulturę.
Gdzie możesz znaleźć pracę po pedagogice, moduł: Animacja społeczna i zarządzanie kulturą na UKW?
Absolwenci specjalności mogą podjąć pracę we wszystkich instytucjach życia społecznego i kulturalnego, w których istotną rolę odgrywają elementy kulturowe i edukacyjne, jak:
- Gminne Ośrodki Kultury,
- Młodzieżowe Domy Kultury,
- ośrodki i centra kultury,
- instytucje kultury,
- ośrodki amatorskiego ruchu artystycznego,
- centra rozrywki,
- kluby muzyczne i studenckie,
- świetlice,
- biblioteki,
- działy szkoleniowe firm,
- działy edukacyjne muzeów i galerii,
- agencje koncertowe i artystyczne,
- media: radio, prasa, telewizja,
- agencje eventowo-marketingowe,
- organizacje zajmujące się fundraisingiem,
- instytucje samorządu lokalnego i organizacje pozarządowe,
- wspólnoty środowiskowe, wyznaniowe i etniczne.
W powyższych instytucjach absolwent może, zgodnie z klasyfikacją zawodów, pracować m.in. na takich stanowiskach, jak:
- 235911 Pedagog animacji kulturalnej,
- 235916 Animator czasu wolnego młodzieży (pracownik młodzieżowy),
- 143990 Pozostali kierownicy do spraw innych typów usług gdzie indziej niesklasyfikowani.